W Polsce centralnej

W 1942 r. działania zbrojne toczyły się w głębi Rosji, całe terytorium Rzeczypospolitej znajdowało się w ręku hitlerowców. Na kresach AK miała jednak mniej sprzyjające warunki działania niż na ziemiach etnicznie polskich. Za Bugiem i Sanem Polacy musieli raczej myśleć o samoobronie przeciw Ukraińcom niż o akcjach przeciw Niemcom.

W Polsce centralnej, szczególnie w Warszawie, AK była poważną siłą. Prowadziła działalność wywiadowczą. Wystarczy wspomnieć przechwycenie i wysłanie do Anglii części rakiet V-1 i V-2, wykrycie ośrodka w Peenemünde koło Szczecina, gdzie Niemcy pracowali nad bronią rakietową. W 1943 r. Anglicy zbombardowali ów ściśle tajny ośrodek. Kedyw (Kierownictwo Dywersji AK) dokonywał zamachów na szczególnie okrutnych funkcjonariuszy okupacyjnych władz. Działały radiostacje, szkoły wojskowe, tajne wytwórnie broni.

AK była najsilniejszą konspiracyjną organizacją mchu oporu w okupowanej Europie. Francuski Résistance dalece ustępował AK. Jedynie jugosłowiańska partyzantka miała większą liczbę żołnierzy aktywnie walczących z Niemcami, ale nie była ona organizacją konspiracyjną, lecz na pół regularną armią operującą w górskim terenie.

Leave a Reply

Nowa wiedza

Proces szesnastu

Dlaczego Mikołajczyk zgodził się na pozorny kompromis? Jego obecność w rządzie [...]

Problem dwóch wrogów

Hitlerowcy nie zapraszali polskich „podludzi” do współpracy (pomijając „półniem[...]

PPR wraz z tymi sojusznikami

PPR wraz z tymi sojusznikami utworzyła Blok Stronnictw Demokratycznych (wbrew n[...]

Pozbawieni prawa wybierania

Pozbawieni prawa wybierania i wybieralności na zawsze byli uczestnicy powstania[...]

Poza procesami o zdradę główną

Ponadto wprowadzono w sprawach o zdradę oraz ciężkie przestępstwa (feloaies) pr[...]

Postanowienia traktatu:

-1.Układ Ribbentrop-Mołotow zostaje uznany za nieważny od samego początku. 2.Rz[...]